Doprava zdarma při nákupu nad 1 200 Kč
8:00 - 15:00
Další kontaktPrůjem asi zažil každý, pokud vás však trápí dlouhodobě nebo opakovaně je třeba situaci řešit. Zatímco akutní průjem odezní do pár dní, chronický průjem přetrvává déle než několik dnů nebo se často vrací. Tento stav s největší pravděpodobností signalizuje závažnější onemocnění.
Průjem je porucha zažívání, při které dochází k podráždění trávicího traktu, zvýšení pohyblivosti střev a porušení vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu. Při vysokém počtu stolic hrozí dehydratace organismu, která například u malých dětí postupuje velmi rychle.
To vše je často doprovázeno křečemi v břiše, kručením, celkovou slabostí a někdy i zvýšenou teplotou. Častým příznakem průjmu také bývá nevolnost a zvracení. U dlouhotrvajících průjmů může docházet k úbytku na váze.
Průjem většinou signalizuje příznak nějaké jiné poruchy nebo onemocnění. Základní dělení průjmu je podle jeho délky na akutní (krátkodobý) a chronický (dlouhodobý). Krátkodobý průjem zhruba do týdne odezní. Dlouhodobý trvá déle než týden nebo se často vrací.
Příčin vleklého průjmu může být hned několik, např. nadměrný stres, s největší pravděpodobností ale signalizuje závažnější onemocnění. Pokud vás průjem trápí dlouhodobě trpíte, doporučujeme tedy vždy vyhledat lékaře.
Mezi jednu z nejčastějších příčin chronického průjmu můžeme zařadit syndrom dráždivého tračníku (IBS). Toto onemocnění zahrnuje několik různých symptomů – křeče v břiše, nadýmání, průjem nebo zácpu. Tyto projevy se mohou vzájemně kombinovat a trvají týdny až měsíce a také se opakovaně vrací. Syndromem dráždivého tračníku trpí v Česku zhruba 13 % populace.