Doprava zdarma při nákupu nad 1 200 Kč
8:00 - 15:00
Další kontaktJarní počasí je zrádné. Sluníčko již láká odhodit bundy a svetry, ale vzduch a země jsou stále studené, a tak je riziko nachlazení stále stejně vysoké jako v zimních měsících. To platí zejména u předškoláků. Podívejte se s námi na to, proč děti tak často stonají a jakou roli v této souvislosti hraje krční mikrobiota.
Imunitní systém se u malých dětí stále vyvíjí, a je proto v ochraně před patogeny o něco méně zdatný než u dospělých. Tato nezralost vede k tomu, že jsou děti k infekčním onemocněním náchylnější. Zároveň mají děti větší riziko zánětu středouší, která je dána anatomicky – mají totiž kratší a vodorovněji uloženou Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem, což usnadňuje přenos infekce do středoušní dutiny. Každodenní pobyt s ostatními dětmi ve školce či jeslích také přispívá ke zvýšení pravděpodobnosti přenosu infekce.
Obecně platí, že malé děti onemocní běžným nachlazením až 8krát za rok. To je nejen přirozené, ale částečně i žádoucí, protože tímto způsobem imunitní systém trénuje na další setkání s infekcí. Jednou z prvních obranných linií našeho organismu je přirozená mikrobiota ústní dutiny a krku, která je tvořena společenstvím různých druhů bakterií, virů či kvasinek. Vyvážená mikrobiota působí při setkání s patogeny jako první obranný mechanismus, který spolupracuje s imunitním systémem dítěte.
Infekční onemocnění horních dýchacích cest postihují hrdlo, nos a uši – s různou intenzitou, ale často všechny zároveň:
Hrdlo:
Problémy se obvykle projevují jako škrábání či bolest v krku, otok a zarudnutí mandlí a hltanu či potíže s polykáním. Infekce mohou být způsobeny viry i bakteriemi.
Nos:
Infekce v nosní dutině se obvykle objevují zároveň s infekcemi v krku. Opět je mohou způsobovat viry i bakterie. Mezi nejčastější příznaky patří rýma nebo ucpaný nos, mohou se objevit i související příznaky jako bolest hlavy, v krku, horečka atd.
Uši:
Infekce středního ucha jsou časté zejména u malých dětí. Dochází k nim, když se viry nebo bakterie dostanou do středního ucha (vzduchem vyplněné dutiny mezi vnitřním uchem a ušním bubínkem). Patří mezi časté komplikace nachlazení v dětském věku. Projevuje se především tlakem a bolestí v uchu, potížemi se sluchem a spánkem.
Základní léčba infekcí horních dýchacích cest u dětí zahrnuje dostatek odpočinku a úlevu od příznaků. Důležité je podávat dostatek tekutin, ideální jsou teplé čaje nebo vývary. Pomoci mohou i zvlhčovače vzduchu a nosní spreje s mořskou vodou pro uvolnění ucpaného nosu. V případě horečky lze podávat léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofen. Pokud se stav dítěte nelepší nebo se objeví komplikace, je vhodné navštívit pediatra, který zváží antibiotickou léčbu. S bolestí uší je vždy třeba navštívit lékaře.
Během standardní léčby infekcí horních dýchacích cest je prospěšné doplňovat také přirozenou mikrobiotu krku. K tomu jsou určena speciální ověřená probiotika ve formě kapek BioGaia® Pharax®. Podává se 5 kapek ráno a 5 kapek večer po dobu 10 dnů. Tyto probiotické kapky lze použít u dětí již od 6 měsíců. Obsahují jedinečnou kombinaci dvou probiotických kmenů, které jsou lidského původu, a tak mohou v lidském těle přežívat a doplňovat tak přirozenou mikrobiotu krku. Kapky navíc obsahují vitamin D, který přispívá k normální funkci imunitního systému (nejen) u dětí.