Kosmetický výzkum se zaměřuje na zodpovězení následující otázky: Jak omezit působení hyperpigmentací, jak předcházet jejich výskytu? I když není možné kosmeticky ovlivnit počet melanocytů, které se na hyperpigmentaci často podílejí, existuje naděje, že lze ovlivnit úroveň syntézy melaninu.
Uva ursi (medvědice lékařská) působí jako bělící složka, která redukuje výskyt nepravidelností pleti. Snižuje produkci melaninu, čímž dodává pleti potřebnou ochranu.
Melanin, přirozený kožní pigment, se vytváří v melanocytech, stromovitých buňkách epidermis, v specifických organelách, které se nazývají melanozomy. Kromě svých spektrálních vlastností sehrává zřejmě mnohem komplexnější úlohu: podílí se na imunologické reakci a ochraně před volnými radikály. Podle aktuálních poznatků odpovídá za největší rozdíly v barvě pokožky jednotlivých ras, množství melaninu v melanocytech a soustavách, které se nazývají „epidermální jednotky melanizace“. Biochemické cesty melanogeneze se u jednotlivých ras neliší, a proto tento fenomén lze zkoumat globálním způsobem. Přítomnost látek obsahujících síru (cystein, glutation) umožňuje syntézu, která způsobuje tvorbu feomelaninu (načervenalý pigment bledé pokožky); tmavší, nebo dokonce černé zbarvení pokožky a klasické opálení způsobuje syntéza eumelaninu.
Enzym tyrozináza je vhodným cílem tohoto snažení, protože je zřejmě limitujícím faktorem intenzity melanogeneze. Každá látka, která bělí pokožku je považována za inhibitor tyrozinázy.
Hydrochinon, molekula, která se za tímto účelem používá nejčastěji a je v této souvislosti i nejznámější, působí zřejmě díky tomu, že je „falešným“ substrátem tohoto enzymu. Jsou jí připisovány i další, agresivnější účinky (inaktivace melanocytů, destrukce epidermálních melanizačních jednotek).
Její využití však zůstává omezeno, protože má vysoké sklony k podráždění pokožky. Některé deriváty této molekuly mají podobné účinky, a to bez průvodních nežádoucích jevů. Takovýmto příkladem je arbutin (glykosid hydrochinonu). Na základě zkoumání aktivních molekul a za pomoci poznatků africké etnobotaniky se podařilo vyvinout přípravek Pigmentoceutical biotechnologickou emulzi s rostlinným komplexem na bělení pokožky.
Rostlina Mitracarpe (Mitracarpus scaber) obsažená v účinné látce přípravku, je známa kromě jiných symptomů i svým antimikrobiálním působením, léčí dermatózy a mykózy. Listy rostliny se semelou, šťáva se extrahuje a nanáší na postihnutá místa. Rostlina působí nejlépe tehdy, když se pomleté a vysušené listy smíchají s máslovníkem. Takto připravená mast se používá lokálně na ošetření hnědých skvrn a na bělení pokožky. Snahou odborníků bylo získat extrakt z této rostliny, v němž se tyto vlastnosti soustředí a zachovají. Firma
Herb-pharma AG vyvinula biotechnologickou emulzi Pigmentoceutical, která je sloučeninou výtažku z rostliny Mitracarpe, Uva ursi a hydroglykolového roztoku, který odstraňuje zejména silně pigmentované epidermální buňky.
Pomocí dvou testů antimelanogenezního působení byla potvrzena standardní pozorování: při 1,0% koncentraci způsobuje účinná látka 100% inhibici tyrozinázy in vitro, při 5% koncentraci prokazuje nejpřesvědčivějším způsobem inhibici melanogeneze ex vivo na kožní tkáni.
Použití a dávkování:
Odstraňte víčko z přípravku. Jemným stlačením dávkovače vytlačte potřebné množství
emulze. Pozor – při rychlém stlačení dávkovače může dojít k nasáknutí vzduchových bublinek, což by ztížilo další práci! Emulziu Pigmentoceutical naneste na prsty a důkladně rozetřete na potřebnou oblast pokožky. Po nanesení přípravku počkejte cca 10 minut, až potom použijte svou běžnou kosmetiku. Pro dosažení optimálních výsledků nanášejte Pigmentoceutical biotechnologickou emulzi na pigmentové skvrny dvakrát denně (ráno a večer), dokud se nedostaví požadovaný efekt. Potom nanášejte přípravek jedenkrát denně, aby se vzhled udržel.
Upozornění:
Výrobek je velmi dobře snášen a používá se na všechny typy pleti. Přesto se pro jeho vysokou účinnost doporučuje před použitím přípravku Pigmentoceutical biotechnologická emulze na pigmentové skvrny otestovat na kousku pokožky. Otestujte reakci pokožky nanesením přípravku na malou část ošetřené oblasti a před úplným nanesením počkejte 24 hodin. Pokud pocítíte podráždění nebo zvýšenou citlivost, přestaňte přípravek používat. Zabraňte styku s očima. Pokud se výrobek dostane do očí, vypláchněte je důkladně vodou a jemně je osušte.
Pouze pro vnější použití. Skladujte při teplotě do 30 C.
Složení:
Aqua, Propanediol, Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Octocrylene, Paraffinum
Liquidum, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Potassium Cetyl Phosphate, Caprylic/Capric
Triglyceride, Dimethicone, Isopropyl Myristate, Polyacrylamide, Butylene Glycol,
Polysilicone-15, Phenoxyethanol, Laureth-30, C13-14 Isoparaffin, Glyceryl Stearate,
Arctostaphylos Uva Ursi Leaf Extract, Mitracarpus Scaber Extract, Boerhavia Diffusa Root
Extract, Parfum, Laureth-7, Ethylhexylglycerin, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool,
Geraniol, Sodium Metabisulfite, Biotin.