Doprava zdarma při nákupu nad 1 200 Kč
8:00 - 15:00
Další kontaktPaměť je schopnost vštěpovat si, uchovávat a vybavovat minulé vjemy, informace a zážitky. Zapomínání je nedílnou součástí paměti (nejvíce se zapomene během prvních 30 minut). Kromě dělení paměti na zrakovou, sluchovou, chuťovou, hmatovou, čichovou apod., lze paměť dělit i podle délky (krátkodobá, střednědobá, dlouhodobá). Paměťové funkce jsou nezbytné pro naši orientaci v místě a čase, umožňují nám vnímání minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Poruchy paměti spočívají v různé míře narušení jednotlivých dílčích složek paměti, dochází k jejich snížení nebo zvýšení a jiným kvalitativním odchylkám.
Snížení paměťových schopností, zeslabení paměti (u organické demence, zneužívání drog, nadužívání alkoholu), amnézie - je časově ohraničená ztráta paměti úplná nebo ostrůvkovitá (úrazy hlavy, epilepsie, silný stres, po vysokém emočním napětí), nadměrné zapamatování jen vybraných věcí (paranoidní psychózy, neurózy, stav po požití psychostimulancií - léků k povzbuzení). Dále se mohou objevit odchylky v přesnosti a pocitu jistoty vybaveného zážitku, špatné umístění zážitku v čase, vzpomínka na zážitek, který nikdy neexistoval.
Velmi nutná při zhoršení paměti po úrazech hlavy, nutná u osob které jsou v silném stresu, mají epilepsii a jiné závažné onemocnění centrálního nervového systému nebo prošli změnou léků. Je vhodná také při výrazném zhoršování obtíží. Je nutná, pokud je porucha paměti taková, že pacientovi negativně ovlivňuje jeho život (obtíže v práci, zhoršení soběstačnosti). Porucha paměti totiž může být součástí (příznakem) vážného onemocnění (např. Alzheimerova nemoc), proto je pečlivé klinické vyšetření a zhodnocení vývoje stavu lékařem nezbytné.
Mezi skupinu volně prodejných léků, které se používají na podporu paměti, patří nootropika, která příznivě působí u onemocnění centrálního nervového systému. Přesný mechanismus jejich účinku není znám a efekt je prokázaný u krátkodobé léčby. Napomáhají funkci nervových buněk zlepšením přísunu glukózy a kyslíku do těchto buněk úpravou vlastností krve jako kapaliny. Obsahují účinné látky pyritinol a piracetam. Používají také pro zlepšení schopností učení a soustředění. Pouze na doporučení lékaře se mohou používat při skleróze mozkových cév, poruchách činnosti mozku u starších osob, po úrazech, při stavech po zánětu mozku a dále při demencích různého typu (včetně Alzheimerovy choroby).
Povzbuzující účinky na paměť se předpokládají u extraktu z kořene žen–šenu, z listů jinanu a u lecitinu. Využití těchto látek je možné také v pomocné léčbě Alzheimerovy choroby a při únavě, vyčerpanosti a zhoršeném soustředění. Extrakty z kořene žen–šenu a z listů jinanu zlepšují paměť a pozornost a snižují zapomínání. Lecitin je přírodní látka, která podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách a zlepšuje schopnost učení a soustředění.
Jezte stravu s obsahem cholinu (základní stavební kámen acetylcholinu, látky zajišťující komunikaci mezi našimi nervovými buňkami). Jeho nedostatek je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných onemocnění provázených vážnými poruchami paměti. Největší množství cholinu obsahují vaječné žloutky, játra, luštěniny, burské oříšky, celozrnné produkty, hnědá rýže, obilné klíčky a semínka.
Máte-li jakékoli otázky k danému tématu, naši lékárníci jsou vám k dispozici a rádi vám na váš dotaz co nejdříve odpoví.
Co nejpřesněji popište svůj problém.
Prohlédněte si předchozí dotazy. Můžete tím ušetřit čas našim lékárníkům. Pokud nenajdete odpověď na svůj dotaz, neváhejte se zeptat.
Vyčkejte na odpověď. Odpovídáme během pracovní doby podle aktuální vytíženosti. Odpověď obdržíte e-mailem a váš dotaz spolu s odpovědí bude následně anonymně zveřejněn na této stránce, aby mohl pomoci i ostatním. Vaše jméno ani e-mail nebudou nikde zveřejněny.
Dobrý den, zhoršení krátkodobé pamětí může souviset spíše s prodělaným COVIDEM a TIA. Přípravek Lozap by souvislost s pamětí mohl mít jen v případě, pokud by se Vám velmi snížil krevní tlak. Bylo by vhodné vyšetřit ,v jakém stavu je Vaše paměť, dotazníkem funkčního stavu a kognitivním testem na poradenským místech ČALS (Česká alzheimerovská společnost) v rámci Dnů paměti. Testování vyhodnotí, jestli je Vaše "zapomětlivost" opravdu tak vážná.
S pozdravem,
Ondřej Žák
Dobrý den. Uvedené situace budou asi skutečně spíše způsobené nějakou formou nepozornosti, než poruchou paměti. Skutečné poruchy paměti se v dospívajícím věku úplně nevyskytují. Ono ale i nepozornost je velmi široký pojem, nemusí to být, že byste se něčemu nevěnovala - hraje tam roli mnoho faktorů. Chci tím říct to, že pokud vám tyto situace nekomplikují nějak výrazně život, že byste měla například horší známky, tak bych to bral jako normální součást života - do nějaké míry se to stává nám všem. Co hraje roli výrazně, je únava. Je mnoho studií, které říkají, že populace (ale i děti), mají mnohem méně spánku, než by potřebovali. Může se to právě projevovat v situacích s vyšší zátěží, což třeba studium prvního ročníku na nové škole může být. Další výrazné okolnosti mohou být stres, očekávání (vaše, ale i vašeho okolí) a další věci. Pokud budete mít pocit, že to skutečně pokračuje, nebo to překáží ve fungování, tak si spíše promluvte s někým blízkým, například v rodině. Společně pak spíše vymyslíte, jestli je nutné se obracet, či poradit s nějakým odborníkem.