Doprava zdarma při nákupu nad 1 200 Kč
8:00 - 15:00
Další kontaktAtopický ekzém je chronický svědivý zánět kůže. Vzniká na dědičném základě a pacienti obvykle mívají laboratorně zvýšené IgE protilátky.
Může začít již v prvních měsících života, na pokožce se objevují červené mokvavé krusty, které svědí, nejčastěji jsou v obličeji, vlasech, pod plenami, na končetinách. U starších dětí a u dospělých bývá zejména v loketní a podkolenní jamce, na víčkách, šíji a zápěstí. Někdy dochází i k rozšíření nebo se ložisko infikuje bakteriemi. Po léčbě se povrch kůže olupuje. Pacienti mívají často celkově suchou kůži.
Jeho výskyt a zhoršení vyvolávají různé spouštěcí faktory. Mezi ně patří např. alergeny potravinové i roztoči, plísně a bakterie v domácím prachu, pyly dřevin a travin, srst zvířat, bakteriální flóra, faktory psychogenní (stres) a fyzikálně-chemické faktory (vysoká teplota, chlad, dezinfekční prostředky, tření oděvem, nevhodná kosmetika).
V osobní i rodinné anamnéze pacientů se často vyskytují příznaky i respirační alergie.
K charakteristickým rysům náleží poškození kožní struktury a funkce kůže jako bariéry se sníženou hydratací a s její zvýšenou dráždivostí. Onemocnění může (jeho závažné formy) ovlivnit osobní, společenský i profesní život pacienta.
U malých dětí při více ložiscích nebo zhoršování ekzému, u starších a dospělých v případě zvětšení plochy ekzému nebo při výrazné bolesti a silném svědění.
Vyhýbat se agresivním látkám celkově i lokálně na kůži, omezit koupání a zejména časté používání mýdla - ještě více vysušuje kůži.
Mezi preventivní opatření patří přiměřená teplota v místnosti, protože zvýšené pocení zvyšuje svědění, zvlhčování vzduchu pro zabránění dalšímu vysušování pokožky a vhodný výběr oblečení (lehké, volné, hladké a vzdušné oblečení). Dále vyhýbat se znečištěnému ovzduší (výfukové plyny, průmyslové znečištění, cigaretový kouř a další). Pro pobyt v přírodě je vhodné vysokohorské a přímořské klima.
Udržujte svou kůži dobře hydratovanou a vláčnou, zmírníte tím svědění i tvorbu šupin a neškrábejte se a nesnažte se šupiny násilně odstraňovat. Ochráníte tak svou pokožku před poraněním.
Na prvém místě je snaha o zjištění spouštěcích faktorů nemoci a jejich odstranění. Lokální nedráždivá terapie na lehčí formy spočívající ve zlepšení funkčních vlastností kůže. Základem je používání promazávadel (emolientia), která zvyšují hydrataci pokožky v různých technologických formách (masti, krémy, olejové koupele), v kombinacích např. s močovinou (urea), popř. s antiseptiky. Při závažnějších formách (infekcích) se používají masti, krémy na předpis s antibiotiky, antimykotiky a protizánětlivé léky (kortikoidy).
Kortikoidy neužívat dlouhodobě a redukovat počet aplikací pro jejich nežádoucí účinky. Při neúspěchu lokální terapie se nasazuje léčba celková, často v kombinaci s lokální. Užívají se antihistaminika (působí úlevu od svědění, mají protizánětlivý účinek). Při komplikacích dále antibiotika a u těžkých forem i kortikosteroidy a imunosupresiva (pouze na předpis).
Proto se v terapii používají různé promazávací masti, krémy, mléka a oleje s nedráždivým obsahem, které jsou vyráběny firmami vyrábějícími léky i firmami zaměřenými na tzv. léčebnou kosmetiku. Ke zklidnění podráždění často obsahují i bylinné extrakty se zklidňujícím účinkem. Podpůrnou terapií je užívání preparátů s obsahem vitamínů podporujících regeneraci a výživu kůže. S obsahem beta karotenu (provitamínu A, který působí proti infekci a snižuje vysušování kůže), vitamínů C (podpora imunity) a E (podpora regenerace), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (antioxidační účinky). Preparáty s obsahem probiotik (lactobacilu acidophilu). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. Doporučuje se také užívání doplňků mastných kyselin (omega 3) a pupalkového oleje.
Dalším způsobem léčby je fototerapie, která vede ke stabilizaci po odeznění akutní fáze.
Jako nejúčinnější a u nás dostupné se ze spektra ultrafialového světla používají UVA zářiče nebo UVB zářiče o vlnové délce 311 nm. Obvykle se fototerapie provádí 3x týdně po dobu 1-3 měsíců, pro dosažení účinku je nezbytná pravidelnost.
Fototerapie je ale individuální záležitost. Někdo ultrafialové světlo nesnese nebo nesnáší teplo a pocení. Také není vhodná v akutním stadiu. Děti předškolního věku by se neměly ozařovat vůbec.
Máte-li jakékoli otázky k danému tématu, naši lékárníci jsou vám k dispozici a rádi vám na váš dotaz co nejdříve odpoví.
Co nejpřesněji popište svůj problém.
Prohlédněte si předchozí dotazy. Můžete tím ušetřit čas našim lékárníkům. Pokud nenajdete odpověď na svůj dotaz, neváhejte se zeptat.
Vyčkejte na odpověď. Odpovídáme během pracovní doby podle aktuální vytíženosti. Odpověď obdržíte e-mailem a váš dotaz spolu s odpovědí bude následně anonymně zveřejněn na této stránce, aby mohl pomoci i ostatním. Vaše jméno ani e-mail nebudou nikde zveřejněny.
Dobrý den,
pro menší postižené oblasti je vhodné použít Fenistil gel, zatímco u závažnějších případů mohou pomoci přípravky s nižším obsahem kortikoidů, které jsou běžně k dispozici v lékárnách. Pokud se objeví bolestivé puchýře, doporučuje se také užívat léky na alergii k vnitřnímu použití, které podpoří zklidnění pokožky. Bolestivé puchýře se též doporučuje chladit. Z nefarmakologických opatření se též doporučuje dostatečný příjem tekutin, vyváženou stravu, dostatečný příjem vitamínu a minerálů (selen, zinek, vitamíny skupiny B, vitamin D, vitamín C, etc.) V případě delšího pobytu na slunci doporučuji užití hypoalergenního opalovacího krému s vyšším ochranným faktorem. V případě výskytu komplikací nebo silné alergické reakce je vhodná konzultace se svým ošetřujícím dermatologem.
S pozdravem,
Ondřej Žák