Doprava zdarma při nákupu nad 1 200 Kč
8:00 - 15:00
Další kontaktKlíšťata patří do řádu klíšťatovců, který zahrnuje přibližně 650 klíšťat. V našich klimatických podmínkách je nejznámějším klíštětem klíště obecné (Ixodes ricinus), hlavní vektor boreliózy. Druhé nejčetnější klíště na našem území, piják lužní (Dermacentor reticulatus), přenáší další nebezpečnou infekční chorobu, babesiózu. Vzhledem ke změnám klimatu a rozvoji cestovního ruchu se hranice výskytu chorob na našem území dříve exotických posunuly.
Od roku 1980 bylo na celé zeměkouli popsáno patnáct nových infekčních chorob přenášených klíšťaty. Klíšťata jsou označována jako druhý nejčastější vektor infekčních chorob v říši hmyzu na světě, hned po komárech.
Za původce boreliózy v Evropě jsou považovány především B.garinii, B.afzelii a Borrelia burgdorferi sensu stricto přenášené klíšťaty rodu Ixodes – I.ricinus a I. persulcatus. Predispozicí pro přenos borélií je teplé a vlhké prostředí, zalesněný a křovinatý terén, přemnožení klíšťat a mezihostitelů, zejména jelení a srnčí zvěře, případně stěhovavých ptáků. Klinické příznaky se mohou objevit v období dvou až pěti měsíců po infekci. Nejčastějším příznakem boreliózy u psů je kulhání způsobené zánětem kloubů (chronická neerozivní polyartritida). V případě akutní infekce se objeví horečka, kulhání, nechutenství a zvětšené mízní uzliny. Reakce imunitního systému odpovídá za rozvoj zánětu ledvin (glomerulonefritidy) s projevy ledvinného selhávání. U oslabených jedinců se mohou objevit komplikace v podobě zánětu srdečního svalu (myokarditida). Typické kožní příznaky popisované u lidí v podobě stěhující se červené kožní léze (erythema migrans) u psů a koček většinou chybí.
Klíšťata současně přenáší i další patogeny způsobující onemocnění krve, často obsahují jeho sliny hned několik patogenů současně. S babesiózou, kterou vyvolává parazitický prvok Babesia canis, a který představoval problém zejména na území jižní Evropy, se v posledních několika letech můžeme setkat i u nás. Souvisí to s tím, že se k nám rozšířil jeho přenašeč, piják lužní Dermacentor reticulatus, vyskytující se především v lužních lesích na jihu Moravy.
Babesie jsou parazité napadající a rozkládající červené krvinky psa. Do těla hostitele, psa nebo kočky, se infekční vývojová stádia parazita (sporozoity) dostanou se slinami klíštěte při sání krve. Červené krvinky se rozpadají během fáze dělení, při kterém jsou napadány další červené krvinky. Klinické příznaky nejsou specifické, pozorována je přechodná apatie, horečka, chudokrevnost, pokles počtu krevních destiček a žloutenka. Tyto potíže doprovází dušnost a zvětšení sleziny. Vzácností není ani náhlý úhyn vyvolaný masivním rozpadem červených krvinek, zástavou tvorby moči a krvácivostí, která se projevuje obvykle na dásních a na kůži ventrální ploše dutiny břišní.
Další infekce, anaplazmózu a ehrlichiózu psů, které se na území střední Evropy stávají aktuální, vyvolávají intracelulární bakterie rodu Ehrlichia a Anaplasma. Bakterie “parazitují” v určitém typu bílých krvinek a v krevních destičkách.
Nejčastější příčinou anaplazmózy v Evropě je zástupce Anaplasma phagocytophilum, kterou přenáší klíště Ixodes ricinus. Infekce způsobí velmi těžký útlum kostní dřeně, těžkou chudokrevnost a pokles počtu krevních destiček, na rozdíl od infekce dalším zástupcem těchto bakterií E. canis probíhá onemocnění akutně a nepřechází do chronického stádia. Klinickými příznaky jsou apatie, horečka, slabost, polyartritida, otoky končetin a neurologické příznaky, krvácení z nosu, do trávicího traktu a na sliznicích v souvislosti s poklesem krevních destiček.
Ehrlichia canis se rozšířila společně s dalším klíštětem, vektorem Rhipicephalus sanguineus, a byla již popsána i ve střední Evropě. Také toto onemocnění postihuje kostní dřeň a následkem toho se rozvíjí chudokrevnost, pokles počtu bílých krvinek a krevních destiček. Klinické příznaky jsou různorodé, zahrnují horečku, anorexii, zvětšení uzlin a sleziny, krvácení, kulhání způsobené zánětem kloubů a svalů. Pro svoje velmi široké spektrum příznaků se pro ehrlichiózu používá označení „tichý zabiják“.
Molekula fipronilu v přípravku FIPRON spot on klíšťata spolehlivě zabíjí, čímž chrání nejen zvířata, ale také lidi před výše uvedenými nákazami.
JAKÉ JSOU VÝHODY POUŽITÍ FIPRONU?
ŠIROKÉ SPEKTRUM ÚČINKU ve srovnání s mnoha ostatními přípravky
RYCHLÝ NÁSTUP ÚČINKU – klíšťata hubí už 24-48 hodin po aplikaci
DLOUHODOBÝ EFEKT – přípravek se váže na tuk. Ukládá se v mazových žlázách, uvolňuje se s mazem a srst kontinuálně povléká po dobu několika týdnů.
KONTAKTNÍ ÚČINEK – blecha nebo klíště nemusí nasát krev, ale hubí jej už pouhý kontakt s fipronilem.
ŠETRNÝ A BEZPEČNÝ - nedostává se do krve kočky, psa ani členů rodiny, takže je bezpečný i pro lidi,i při aplikaci vyšších dávek je bezpečný
VODĚODOLNÝ - přípravek je špatně rozpustný ve vodě. To zaručuje jeho odolnost vůči zmoknutí nebo koupání. Při koupelích nebude kontinuálně vymýván z kůže.
POHODLNÁ APLIKACE – roztoku (spot on) je v pěti velikostech pipet, což usnadní aplikaci různým hmotnostním kategoriím psů, pro kočky všech velikostí je určena jedna velikost pipety (Cat, S 2-10 kg,M 10-20kg,L 20-40 kg a XL nad 40 kg).
Máte-li jakékoli otázky k danému tématu, naši lékárníci jsou vám k dispozici a rádi vám na váš dotaz co nejdříve odpoví.
Co nejpřesněji popište svůj problém.
Prohlédněte si předchozí dotazy. Můžete tím ušetřit čas našim lékárníkům. Pokud nenajdete odpověď na svůj dotaz, neváhejte se zeptat.
Vyčkejte na odpověď. Odpovídáme během pracovní doby podle aktuální vytíženosti. Odpověď obdržíte e-mailem a váš dotaz spolu s odpovědí bude následně anonymně zveřejněn na této stránce, aby mohl pomoci i ostatním. Vaše jméno ani e-mail nebudou nikde zveřejněny.