Doprava zdarma při nákupu nad 1 200 Kč
8:00 - 15:00
Další kontaktAnalgetika (léky tlumící bolest). Nesteroidní antiflogistika (NSAID): Jedná se o látky, které působí nejen analgeticky (tlumí bolest), ale i protizánětlivě (proto „antiflogistika“). „Nesteroidní“ proto, že v terapii různých typů zánětů se užívají i kortikoidní hormony (viz. samostatný článek), které mají steroidní chemickou strukturu.
NSAID působí tzv. periferními mechanismy, z nichž tím hlavním je útlum tvorby působků, které se v organismu podílí na rozvoji bolesti a zánětu. Mezi nejpoužívanější klasická NSAID patří ibuprofen, diklofenak, nimesulid, naproxen, meloxikam a kyselina acetylsalicylová. Léčivé přípravky, které dané látky obsahují, nesou většinou firemní název odlišný od názvu účinné látky, jaký je uveden zde. Na trhu jich existuje nepřeberné množství a jsou často tvořeny i kombinací více typů účinných látek. Různé látky ze skupiny NSAID se liší rychlostí nástupu účinku, dobou jeho trvání, velikostí podávaných dávek, intenzitou účinku proti bolesti či zánětu, některými vedlejšími účinky a tudíž i použitím. Společným nežádoucím účinkem této skupiny látek je žaludeční dráždivost, proto je nezbytné užívat je vždy po jídle, případně zapít mlékem. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek může dojít k poškození ledvin nebo zvýšení krevního tlaku. Opatrnost je na místě u osob užívajících léčiva na ředění krve, jejichž účinek mohou NSAID zvyšovat. Přímo kyselina acetylsalicylová se v dávkách nižších, než které jsou účinné v léčbě bolesti a zánětu, používá pro svůj vliv na krevní srážlivost v prevenci např. srdečního infarktu.
Významnou látkou s analgetickým účinkem je paracetamol. Ten ve vysokých dávkách může vést k poškození jater, což je i důvod k tomu, že by neměl být nikdy užíván v kombinaci s alkoholem (nebo ani ke zvládnutí např. bolesti hlavy při kocovině) a zejména ne u pravidelných konzumentů alkoholu. Je naopak vhodný pro lidi se žaludečními problémy, kteří nesnesou NSAID.
NSAID by nikdy neměla být kombinována mezi sebou. To vede především k vyššímu riziku nežádoucích účinků. Vhodná je např. kombinace klasických NSAID s paracetamolem nebo opioidy. NSAID a paracetamol bývají nejčastěji používány ve formě tablet, čípků, prášků pro rozpuštění ve vodě, injekcí a mastí či krémů pro lokální použití. Opioidy jsou látky, které bolest tlumí především tzv. centrálními mechanismy (působí přímo v míše a mozku). Z tohoto důvodu působí i větší či menší útlum pacienta, případně vznik závislosti. Obavy z jejího rozvoje jsou však u některých lidí přehnané. Pokud je léčba vedena odborníkem a je odůvodněná, převažují výhody opioidů nad jejich negativy. Patří sem např. tramadol, fentanyl, kodein, dihydrokodein. Slaběji působící opioidy (tramadol) jsou vydávány běžným způsobem, silnější látky (fentanyl), kde je i vyšší riziko zneužití a vzniku závislosti, specifickým způsobem na tzv. recepty s modrým pruhem. Někdy, zvláště na začátku užívání, mohou opioidy vyvolat např. nevolnost, zvracení nebo již zmíněný útlum.
Časem tyto nežádoucí účinky většinou vymizí. Při dlouhodobé léčbě některé pacienty obtěžuje zácpa - té lze však předcházet např. zvýšeným příjmem tekutin a vlákniny. Opioidy by se neměly nikdy kombinovat s alkoholem pro riziko prohloubení jejich tlumivého účinku (hrozí až útlum dechu). Lékovými formami, které se běžně pro opioidy užívají jsou tablety, kapky, náplasti a injekce.
Pokud se nedaří bolest zvládat výše zmíněnými typy léčiv, je možné využít některé látky např. ze skupiny antidepresiv, antiepileptik a anxiolytik (léků potlačujících úzkost). Jedná se o tzv. adjuvantní (podpůrná) analgetika, která se velmi dobře uplatňují např. u neuropatické bolesti. Proti křečím se užívají spasmolytika, při otocích, působících bolesti (např. při nádorových onemocněních), se dobře uplatňují kortikoidy, někdy systémová (celkově působící) enzymoterapie. Hormonální léčba (např.estrogeny) se využívá v terapii některých typů migrény, kde se uplatňují i mnohé další skupiny léčiv (např. antihypertenziva - látky snižující krevní tlak).
V případě bolesti akutní, která postupně odeznívá, se v počátcích volí léky silnější a postupuje se směrem k těm slabším. U bolesti, kde se předpokládá zvyšující se intenzita v budoucnu, se nejprve volí léky slabší a postupuje se směrem k účinnějším. U některých typů bolesti je třeba léky užívat pravidelně v přesných intervalech, aby nedocházelo ke kolísání
množství účinné látky v krvi. Jindy naopak stačí úžit lék až v okamžiku potřeby (pokud se bolest objevuje nepravidelně, v různé intenzitě apod.). Z důvodu různých přístupu k odlišným typům bolesti je také vhodné, aby terapii bolesti vedl vždy odborník.
Autor: PharmDr. Tereza Hendrychová, Ph.D.
Máte-li jakékoli otázky k danému tématu, naši lékárníci jsou vám k dispozici a rádi vám na váš dotaz co nejdříve odpoví.
Co nejpřesněji popište svůj problém.
Prohlédněte si předchozí dotazy. Můžete tím ušetřit čas našim lékárníkům. Pokud nenajdete odpověď na svůj dotaz, neváhejte se zeptat.
Vyčkejte na odpověď. Odpovídáme během pracovní doby podle aktuální vytíženosti. Odpověď obdržíte e-mailem a váš dotaz spolu s odpovědí bude následně anonymně zveřejněn na této stránce, aby mohl pomoci i ostatním. Vaše jméno ani e-mail nebudou nikde zveřejněny.