Doprava zdarma při nákupu nad 1 200 Kč
8:00 - 15:00
Další kontaktJako antibiotika se původně označovaly látky produkované mikroorganismy, které potlačují růst jiných mikroorganismů, nebo je usmrcují (takové jsou účinnější). V současnosti se pod tento pojem zahrnují i látky syntetické (chemického původu) a polosyntetické. Mikroorganismy jsou zde v širším slova smyslu myšleny bakterie, parazitické houby (např. kvasinky) a prvoci (např. améby). V užším slova smyslu jsou antibiotika látkami užívanými v terapii infekcí vyvolaných bakteriemi.
Bakterie mohou vyvolat infekci snad každé části těla: kůže, kostí, svalů, vnitřních orgánů… S lehčími infekcemi (např. dýchacích cest) je zdravý organismus schopen vypořádat se sám, proto bychom neměli hned při prvních příznacích onemocnění vyžadovat po lékaři terapii antibiotiky. Bakteriální infekce může být i snadno zaměněna za infekci virového původu (chřipka, nachlazení – viz. samostatný článek), na níž by byla antibiotika neúčinná. Antibiotika by měl lékař pacientovi předepsat pouze je-li dle svých znalostí a zkušeností předvědčen, že se jedná o bakteriální infekci, ideálně, provede-li kultivační vyšetření (např. výtěr z krku), na základě kterého je možné zjistit, o jaký typ mikroorganismu vyvolávajícího onemocnění se jedná a vůči jakým antibiotikům je citlivý. Antibiotika v prevenci nebo už v počátcích lehčích infekcí je však většinou nutné nasadit u osob s poruchami imunity (po ozařování, transplantaci, s AIDS, chronickým onemocněním dýchacího nebo kardiovaskulárního – srdce a cévy- systému apod.), jejichž oslabený organismus se těžko vyrovnává i běžnými infekcemi např. dýchacího systému.
Citlivost mikroorganismů je v oblasti antibiotik důležitým pojmem. Jedná se o to, zda je určitá látka schopná potlačit růst bakterií, nebo je i usmrtit. Tím, že jsou v současnosti antibiotika užívána často zbytečně a pacienti a mnohdy ani lékaři nedodržují zásady správného zacházení s nimi, stávají se mnohé mikroorganismy, díky své obrovské adaptační schopnosti, na antibiotika rezistentní.
Autor: PharmDr. Tereza Hendrychová, Ph.D.
Máte-li jakékoli otázky k danému tématu, naši lékárníci jsou vám k dispozici a rádi vám na váš dotaz co nejdříve odpoví.
Co nejpřesněji popište svůj problém.
Prohlédněte si předchozí dotazy. Můžete tím ušetřit čas našim lékárníkům. Pokud nenajdete odpověď na svůj dotaz, neváhejte se zeptat.
Vyčkejte na odpověď. Odpovídáme během pracovní doby podle aktuální vytíženosti. Odpověď obdržíte e-mailem a váš dotaz spolu s odpovědí bude následně anonymně zveřejněn na této stránce, aby mohl pomoci i ostatním. Vaše jméno ani e-mail nebudou nikde zveřejněny.
Dobrý den. Z dotazu není jasné, co se myslí "oslabením imunity". Jedná se o velmi nespecifický pojem. Užívání ATB může například narušit střevní flóru, která má na imunitu zásadní vliv. U Doxyciklinu jsou jako nežádoucí účinky vzácně popsané mimo jiné nejrůznější změny například v krevním obraze (například počty bílých krvinek). Pokud se ale takový projev vyskytne, musí se řešit podle situace - měl byste to oznámit praktickému lékaři. Ten doporučí vhodné řešení.